Særlig støtte: Ansøgningstidspunktet er udgangspunktet


Sidst ændret: 28. juli 2016
Ny principafgørelse fra Ankestyrelsen om ansøgningstidspunkt

Der kommer fra tid til anden spørgsmål om, hvornår en bevilling om særlig støtte til høje boligudgifter i Aktivlovens §34 gælder fra.

Da det er en løbende ydelse, er det ansøgningstidspunktet der tæller som start for udbetaling. Det er ikke afgørelsestidspunktet.

For andre ansøgninger som f.eks. hjælpemidler er det afgørelsestidspunktet.

Der ligger en principafgørelse fra Ankestyrelsen kaldet 99-13, som fastslår dette.

Læs mere her på Den Uvildige Konsulentordning på Handicapområdet:
Gælder en bevilling fra ansøgningstidspunktet eller fra afgørelsestidspunktet? (Dukh.dk) (27. januar 2014)

Ankestyrelsens principafgørelse 99-13 er her (Retsinformation.dk)

Principafgørelsen gælder også for af afgørelser om Aktivloven.

Særlig støtte til høje boligudgifter er bagudbetalt.

Mvh
Flemming Leer Jakobsen
SIND Vejle

Se også:
Venteperiode: §34 i Aktivloven må ikke halveres eller deles ved første udbetaling (28. juli 2016)

Søg med Google